Wszystko zaczęło się latem 1921 roku w Poznaniu, gdy Bronisław Lewandowski z sukcesem zakończył rozmowy handlowe z Georgiem Pfeifferem. I jak mówi pierwsza ulotka reklamowa firmy „objął na własność” Introligatornię na Koziej 4, a dokładniej na narożniku Koziej i Jezuickiej (dzisiaj Świętosławskiej). 1 lipca 1921 roku zrodziła się firma, która przez lata istnienia stała się legendą. Kolejne staromiejskie adresy pisały nowe rozdziały tej historii. Losy czterech pokoleń rodziny na stałe splotły się z historią naszego miasta. Okres międzywojenny był dla introligatorni Bronisława Lewandowskiego czasem rozwoju i budowania własnej pozycji na rynku. Duch społecznika popychał go do działania w organizacjach introligatorskich. Zaangażował się w powstanie pracowni introligatorstwa artystycznego na Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu (prekursorki dzisiejszego Uniwersytetu Artystycznego). Bronisław pisywał artykuły do branżowych pism, między innymi do Polskiej Gazety Introligatorskiej.
Dynamiczny rozwój introligatorni zatrzymały dramatyczne wydarzenia II Wojny Światowej. Wtedy firma przejęta została przez Niemca Georga Saalmanna. W latach 1940 – 1945 Bronisław był zaledwie majstrem pracując w niemieckim zakładzie.
Po raz kolejny dramatyczne przeżycia zarówno miasta, jak i rodziny Lewandowskich splatają się w lutym 1945 roku, gdy Rosjanie wypalają kolejne staromiejskie kamienice. Taki właśnie los spotyka pierwszą historyczną siedzibę firmy. Z pogorzeliska udaję się uratować zaledwie kilka maszyn.
Z tym dobytkiem firma odradza się na ul. 27 Grudnia 3. To najbardziej odległy od Starego Rynku adres w całej historii. Introligatornia funkcjonowała tam w latach 1945- 1950.
Lata 50-te to trudny dla prywatnej własności czas stalinowskiego terroru. Tylko dzięki fikcyjnemu podziałowi udaje się firmie oddalić widmo nacjonalizacji, ale 1950 to też rok kolejnej przeprowadzki.
Tym razem rodzina Lewandowskich na długie lata trafia na najsłynniejszy adres – Wroniecką 24.
Ponad półwieczne funkcjonowanie właśnie pod tym adresem zapadło w pamięć i stało się dla wielu poznaniaków synonimem naszej introligatorni. Sama rodzina Lewandowskich wiąże z tym miejscem osobiste wspomnienia. To tutaj cieszyliśmy się z największych sukcesów zawodowych naszej rodziny: wielu otrzymanych nagród i wyróżnień. Przeżywaliśmy też smutki czy rodzinne tragedie, jak śmierć nestora rodu Bronisława Lewandowskiego w 1963 r. To właśnie po jego śmierci zarządzanie introligatornią objęli trzej synowie: Tadeusz, Henryk i Janusz, którzy wspólnie kontynuowali dzieło ojca. W 1993 roku umiera Henryk Lewandowski czyniąc niepowetowaną stratę dla całego polskiego rzemiosła artystycznego. Pozostali bracia stojąc na czele firmy przeprowadzają ją przez okres polskiej transformacji ustrojowej i z powodzeniem wprowadzają w gospodarkę rynkową. W roku 2006 po raz kolejny przyszło nam zmienić siedzibę. Z powodu rewitalizacji kamienicy przy ul. Wronieckiej zmuszeni byliśmy znaleźć nowe lokum. Wybór padł na pobliską ul. Masztalarską. Introligatornię w tym czasie prowadzi już trzecie pokolenie Lewandowskich: Marek i Grzegorz-wnukowie założyciela.
Następuje rok 2009 – rok przełomu. Grzegorz Lewandowski decyduje się na samodzielne prowadzenie firmy na ul. Gołębiej 3. Od tego czasu introligatornia wraca do swych artystycznych korzeni. W Art Book Studio powstają unikatowe realizacje artystyczne dla odbiorców z wielu krajów. Introligatornia oferuje ręcznie wykonywane oprawy historyczne i współczesne. Na indywidualne zamówienia powstają księgi pamiątkowe, albumy, portfolia czy notesy. Wszystkie realizacje wykonane są zgodnie ze sztuką i tradycją przekazywaną w rodzinie Lewandowskich od ponad 90-ciu lat. W siedzibie na Gołębiej działa również Lecznica dla książek, w której ratujemy oprócz starych i cennych druków również książki bezcenne tylko dla ich właścicieli. Od roku 2012 swój rozdział w historii firmy zaczyna pisać Mateusz Lewandowski-prawnuk Bronisława! Rozwija on nowy dział introligatorni zajmujący się projektowaniem i wykonywaniem kart menu. Realizacje te łączą w sobie świeżość pomysłów, nowoczesność technologii i solidność wykonania płynącą z rodzinnej tradycji.
W roku 2018 z powodu rozwoju, a co za tym idzie braku miejsca w malutkiej pracowni na Gołębiej, przenosimy firmę pod aktualny adres: ul. Ślusarska 16b. Tym samym nasza działalność zatacza koło i ponownie trafiamy do lokalizacji w samym centrum Poznania, zmieniają się jedynie strony Starego Rynku.
Po przeniesieniu firmy w miejsce, które jest trzykrotnie większe niż poprzednio wreszcie możemy zająć się wieloma projektami, na które nie było zwyczajnie miejsca. Cele które stawiamy obecnie, to powrót do tradycji prężnie działającej introligatorni, zajmującej się wszechstronnym świadczeniem usług związanych z oprawą.
Obecnie z dumą prezentujemy Państwu naszą nową stronę internetową, która prezentuje naszą szeroką ofertę.
W naszej pracowni zarówno naprawicie zarówno rozklejającą się książkę, zrealizujecie firmowe kalendarze jak i zamówicie personalizowaną w oprawie artystycznej.